מדוע רמקולים נשרפים ?

באופן כללי הסיבה העיקרית לכך שיצרנים מבטלים אחריות על רמקולים זה אלמנט רמקול שרוף או יותר נכון סליל שרוף. רמקול מהווה אלמנט פאסיבי עם אלקטרומגנט שזה סליל מלופף על מגנט וממברנה. ננסה להסביר את הסיבות העיקריות לכך שסליל נשרף.

בניגוד לדעה רווחת רמקולים מתוכננים לעבוד עם הגברה עוצמתית מספיק לטובת ניגון ללא עיוותים של התוכן המוסיקאלי.

לרמקולים בעלי הספק של 100W  ההספק הנומינאלי הוא בערך 60W לכן צריך הגברה בטווח של 30W RMS  עד 120W RMS  , בסוג הגברה כזה יש את הפוטנציאל לנגן הכי טוב את הרמקול וגם לשמר את האלמנטים לשנים רבות.

הסיבות הנפוצות לבעיות סליל הרמקול, אמיתות ואמונות טפלות

נתחיל עם האמונה הטפלה שמגבר חזק שורף רמקולים, במרבית המקרים זה לא נכון!

נדיר מאוד שמגבר חזק ישרוף את סליל הרמקול, כיוון שמגברים חזקים יודעים לנגן ללא עיוותים בעוצמות השוות או עולות על הספק הרמקול, הרמקול יקבל כל הזמן אות (סיגנל) נקי ויוכל להתמודד איתו, ידועים המון מקרים שנמדדו 300W  ביציאת המגבר שחובר לרמקולים ש 100W  ללא שום נזק לרמקולים במשך זמן קצר, כמובן שאם ננגן במשך זמן ממושך אנו יכולים שרוף את הרמקול פשוט כי יתפתח הספק חום מעבר ליכולות של הרמקול, העניין הוא שאנחנו נשמע שהרמקול "סובל" ומפיק צלילים לא נקיים ולא נעימים הרבה לפני השלב הזה.

מגבר חלש מדי ומסוג לא איכותי

מגבר חלש מדי להספק של הרמקול או מגבר לא איכותי עם רמת עיוות (distortion) גבוה מהווה סכנה לכל רמקול. הרבה אנשים בגלל חוסר ידע וחלקי אמיתות שלא מבוססים על עובדות הנדסיות בוחרים מגבר חלש על מנת "לשמור על הרמקולים" ואז בזמן שמגבירים ווליום, נוצר קליפ (clip) באות היוצא שזה שעצם הפיכת גל הסינוס לגל ריבועי או דומה לריבועי במוצא המגבר או בעקבות חוסר יציבות של ספק הכח של המגבר החלש/לא איכותי מקבלים באות יציאה זרם ישר, שתי התופעות האלו גורמות כמעט תמיד לשריפת סליל הטוויטר כי בזמן clipping  הרמקול יקבל פי 3 מהספק המגבר של אות מלוכלך מאוד. יתרה מזאת עם הפער בהספק בין המגבר לרמקול הוא גדול נניח רמקול 100 ומגבר 30 אזי בזמן התופעה גם אלמנט הבאס יכול להינזק.

תקלה במגבר

תקלות במגבר יכולות להביא לשריפת רמקולים ממספר סיבות. אחת הסיבות ספק כח שמתקלקל בגלל קבלים מנופחים ולא תקינים ואז שוב אנו חוזרים לתופעת הקליפ שרשומה למעלה. סיבה נוספת הדלקת המגבר עם ווליום גבוה מאוד, תמיד תקפידו להדליק את המגבר על עוצמה נמוכה או לכל היותר ¼ מהסקלה.

במערכות קולנוע ביתי כאשר יש גם רמקולים היקפיים טובים ועוצמתיים יש קושי לרסיבר קולנוע ביתי לספק אות נקי ואיכותי ועוצמתי בכל הערוצים ולכן נוצר עיוות שמביא לשריפת הרמקול. שימו לב שנתוני יצרך עבור רסיבר קולנוע ביתי הרבה פעמים רשומים כהספק של ערוץ אחד. למשל רסיבר קולנוע ביתי בין הנחשבים ביותר מספק נתון של 260w עם עיוות של 10% (קטסטרופה) לערוץ אחד וגם מספק נתון של 150w  עם עיוות של 0.05% (מעולה) לשני ערוצים. כאשר כל הערוצים מנגנים ביחד צריך לקחת את הנתון הנמוך ואפילו להוריד אותו עוד קצת. במקרים כאלו אם אנו נעלה עוצמה לטובת מסיבה למשל וננגן בכל הרמקולים בווליום גבוה שוב יש סכנה לרמקולים.

שימוש לא נכון בכפתורי באס/טרבל

כפתורי באס/טרבל נמצאים לטובת כיוון עדין של הצליל לפי איך שאנחנו אוהבים לשמוע. יחד עם זאת הפעלת כפתור הבאס/טרבל במלוא העוצמה (זה פשוט לא נכון, אם יש לכם צורך בכך סימן שהמקור שלכם לא איכותי מספיק ו/או הרמקולים לא מתאימים ולפעמים אפילו שינוי סוג הכבלים לרמקולים משנה באס/טרבל) גורמת לשינוי בהספקי המוצא. נניח שהמגבר שלנו מנגן בעוצמה של 30w  שזו עוצמה מספקת ביותר לכל חדר ממוצע והרמקול מחלק מחדש את ההספק בצורה של 7w  לטובת הגבוהים ועוד 23W  לטובת הנמוכים אם כפתור הבאס במקסימום זה מוסיף באותה עוצמת קול עוד 50w-60w מהמגבר וחייבים לוודא שהמגבר מסוגל לכך.

שימוש באיקוולייזר חיצוני במערכות סטריאו

השימוש הנכון באיקוולייזר נועד לתקן את העיוותים הנגרמים מאקוסטיקה בחדר. הרבה אנשים משתמשים בהם לשינוי המוסיקה, זה בסדר וכל אחד ישמע איך שהוא אוהב. יחד עם זאת באיקוולייזר טוב הטווח הדינאמי מגיע עד +12db שזה טכנית לבקש מהמגבר הספק פי 16 !!!
ברור שהמגבר לא מסוגל לספק הספק זה ואז שוב ייתכן  יישרף הרמקול בגלל קליפינג.

חיבור לא טוב של כבלים לרמקולים וכבלים לא מתאימים

חשוב להקפיד לחבר היטב את כבלי הרמקולים בצד המגבר ובצד הרמקול, אם יש חיבורי בננה זה הכי טוב, אם אין צריך להקפיד על מגע יציב וחזק בנקודת החיבור. כולנו ראינו ניצוצות מכבלי חשמל שלא מחוברים טוב במפסק או שקע, אותה התופעה, פשוט ללא ניצוצות מתרחשת גם בכבלי רמקולים שלא מחוברים טוב.

אנשים לפעמים "חוסכים" כמה גרושים על כבלים של רמקולים, כתוצאה הם משתמשים בכבלים שהם לא מנחושת ולכן ההתנגדות הסגולית שונה ומכך האימפדנס שרואה המגבר שונה וזה גורם לכלל תופעות שמוזכרות למעלה. או לחלופין משתמשים בכבל נחושת אבל לא בחתך המתאים, שזה במקרים קיצוניים גם יכול להביא לשריפת הרמקולים.

לסיכום, עדיף מגבר חזק מדי ולא חלש מדי, חייבים מגבר איכותי עם מינימום עיוותים, במערכת קולנוע ביתי צריך להקפיד עוד יותר. ככל אצבע במערכות סטריאו לבית מגברים של 40w עם עיוות נמוך עד 80W אמורים להספיק גם ל"משוגעים" .