רמקולים שקועים עכשיו זה שווה!

רמקולים שקועים, מבט על הסאונד העכשווי.

עד שנות השישים רדיו היה פסגת הסאונד בבית ויחידי סגולה החזיקו גרמופון, ואז התחילה מהפכת הסטריאו. אפשר לכתוב שבשנות השבעים/השמונים לרוב המוחלט הייתה מערכת סטריאו מסוג זה או אחר בסלון וגם טייפים בחדרים. אנחנו הינו מוקפים במוסיקה רוב הזמן וזה היה תענוג, ואז הגיעו שנות האלפיים.

כיום מערכות הסטריאו נמצאות במיעוט, ובעשור האחרון קולנוע ביתי בצורה זו או אחרת שולט בכיפה. יחד עם זאת השליט האמתי הוא המעצב/ת, בכל הפרויקטים שאנו מבצעים, נוכחות עיצובית חזקה שלא הייתה קיימת לפני עשר, עשרים שנים. ההשפעה המיידית של התופעה הזו (שהיא תופעה עולמית) כניסה של יצרנים מאוד רציניים לתחום הרמקולים השקועים. והרמקולים הבלתי נראים לחלוטין, ממש נסתרים.

הנחת יסוד שגויה מיסודה טוענת שרמקולים שקועים לא יכולים להעניק צליל באיכות של רמקולים רצפתיים או מדפיים. הנחת היסוד הזו נובעת כי אנו התרגלנו לשמוע רמקולים שקועים במרכזי קניות, משרדים, מפעלים ועוד מקומות שבהם יש מערכות כריזה למוסיקת רקע. רמקולים שמשמשים למוסיקת רקע במקומות ציבוריים אכן לא שווים התייחסות, אנו נעסוק ברמקולים שקועים מקצועיים שנועדו מראש לתת סאונד איכותי לטובת מוסיקה בסטריאו ו/או קולנוע ביתי.

יצרנים ידועים בתוצרת האיכותית שלהם כגון Monitor Audio האנגלית, Cabasse וגם Focal הצרפתיות ו Klipsch האמריקאית הצטרפו לחברות כמו SpeakerCraft, Emphasys שתמיד היו בתחום הרמקולים השקועים לתקרה וגם רמקולים שקועים לקיר. החברות האיכותיות האלו מייצרות רמקולים שקועים שמהווים כיום נדבך משמעותי מהמכירות שלהם ומשקיעים את מיטב ההנדסה במוצרים אלו. ההתפתחות בתחום הנדסה כימית וטכנולוגיות יצור גרמו לכך שכיום רמקול שקוע טוב, נשמע טוב ורמקול שקוע מעולה נשמע מעולה.

מבחינת הצליל אחד הגורמים המשמעותיים אלו הם  האינטגרטורים שמתאימים  את הרמקולים לחלל החדר ואת המערכת בכלל לצרכי הלקוח, תוך שימת לב ודגש מיוחד על במת קול נכונה, פיזור צליל לכיוונים המתאימים וכמובן איכות המוצרים.

היצרנים הטובים משקיעים המון בפתרונות שיתנו מענה לכל צורך ולכל תקציב ולכל בעיה אקוסטית . גם תקציבית יש הגיון להשקיע בשקועים J , כיוון שלרמקולים שקועים אין מארז מפואר, ואין צורך להשקיע בשעות הנדסה על מנת להתגבר על גלים חוזרים אנחנו בעצם מקבלים יותר סאונד ליחידת שקל!

יצרן כמו SpeakerCraft הנחשב ליצרן מוביל בתחומו, פיתח מערכת שלמה של רמקולים הנבדלים זה מזה ביעוד שלהם, עם יחידות ראשיות  הניתנות לכיוון מלא ו"שוברי גלים" הרשומים כפטנט, שנועדו לייצר במת קול רחבה וכיוונית לפי רצון האינטגרטור. יצרן כמו Monitor Audio למעשה העביר אלמנטים מסדרת הSilver- וה-Gold המפורסמת לתוך רמקולים שקועים תוך כדי בניית מערך קרוסאובר ייחודי ופתרונות  סאונד מעולים.

יש חשש אצל האנשים מרמקולים שקועים בתקרה, אין שום סיבה לפחד הזה, כאשר אנחנו נמצאים בעולם קולנוע הסאונד מגיע למעשה מעלינו, גם בהופעות הרמקולים נמצאים מספר מטרים מעל הראש ואפילו אולמות קונצרטים ואופרות (תסתכלו על התקרה) מתוכננים כך שישנם דיפיוזרים בתקרה שמכוונים ע"י שבירה את צליל אל המושבים למטה.

רמקולים מיוחדים מתוכננים לתקרה יעניקו חווית שמע מעולה תוך כדי פינוי החלל על הקירות לצרכים העיצוביים שלנו ולמעשה רמקולים בתקרה "ייעלמו" מתוך הנוף שלנו ורק ישמיעו את קולם.

ישנם אפילו רמקולים בלתי נראים לחלוטין, שממש עושים עליהם שפכטל וצבע שבתכנון נכון ושילוב עם אלמנטים נוספים יתנו סאונד טוב. כמובן גם אלו שאין אצלם תקרת גבס יכולים להתקין רמקולים שקועים בתקרה ע"י קופסאות ביטון שמותקנות בזמן יציקת התקרה, או רמקולים שקועים בקיר בלוקים ע"י אותו הסידור.

הדבר הנכון ביותר שאתם צריכים לעשות, זה לפנות לחברת אינטגרציה מקצועית, על מנת לתכנן מראש עוד לפני שבונים את הבית, איך יראה וישמע מערך המולטימדיה  ווידאו/אודיו שלכם. לתת להם את הנתונים והם יתכננו עבורכם את מערכת הרמקולים השקועים המתאימה ביותר.

לסיכום, האדם אוהב מוסיקה מאז ומתמיד, זהו צורך בלתי נשלט שלנו, החיים המודרניים ותפיסות העיצוב העכשוויות מאלצות אותנו לוותר על רמקולים קונבנציונליים, אבל זה לא צריך למנוע מאתנו ליהנות ממוסיקה טובה, מסרטים איכותיים ומאווירה שמחה בבית שלנו.